Dnes je 18.01.2022    meniny má: Bohdana Prihlásiť
title teoforum
Verzia pre tlač VERZIA PRE TLAČ

Advent 2020

Autor: Br. David Steindl-Rast; december 2020.
Obrázok gran. jablko tu:

Milí priatelia,

kvet granátového jablka viac ako akákoľvek iná hviezda sa zdá byť vhodným symbolom pre tento sviatočný čas tu, na južnej pologuli, kde som sa ocitol tento rok. Kvôli pandémii som stále v Argentíne a teším sa z leta. Aj keď som veľmi vďačný, že som zdravý a v spoločnosti dobrých priateľov, predsa je to zvláštne sláviť advent, tento čas čakania, bez zimného počasia. Ale keď chýbajú zvyčajné ozdoby, je jednoduchšie vidieť podstatu. Podstatou adventu je ticho. Nie je tlmené ticho samotným jadrom tejto časti roka, ktorú rôzne tradície oslavujú ako posvätnú?

Moja obľúbená vianočná antifóna hovorí o tichu, ktoré prináša slovo. Rok čo rok sa pristihnem pri tom, že sa teším na tento verš z Knihy múdrostí a jeho dojemnú melódiu. Aj tento rok si ju budem pospevovať s vedomím, že cez liturgiu hodín som prepojený s mojimi bratmi v kláštore.

Veď kým všetko objímalo hlboké ticho a noc v rýchlom behu došla do polovice, zoskočilo tvoje všemohúce slovo z neba, z kráľovského trónu (Kniha Múdrosti 18,14). 

Veľa ľudí v tomto roku zažilo viac ticha ako kedykoľvek predtým. Môžeme to prijať ako veľký dar. Mystici tomu rozumejú: aby bolo slovo skutočne vypočuté, potrebuje hlboké ticho, lebo to prichádza „z neba“. V našej každodennej skúsenosti prichádza priamo zo susedných dverí. Viac ticha v čase karantény nás chce naučiť počúvať srdcom. Vytvára tak jedinečnú príležitosť počúvať tých, s ktorými, ako si myslíme, nemáme nič spoločné. 

Kamkoľvek sa po tieto dni pozrieme, uvidíme spoločnosť rozdelenú na dve strany. Ani jedna strana nepočúva druhú, napriek tomu nič potrebnejšie ako vzájomné počúvanie neexistuje. Rok 2021 volá po novoročnom predsavzatí – hľadať, ktoré názory protirečia tým našim a začať im načúvať; dať na chvíľku do zátvoriek presvedčenia, ktoré nás rozdeľujú, a namiesto toho čeliť spoločným problémom a spolu sa s nimi popasovať. Tento rok celosvetového utrpenia nás pripravil na to, aby sme vedeli hlbšie počúvať, a potom každé slovo, ktoré vzíde z nášho ticha bude „áno“, ktoré povieme spolupatričnosti. Bude to ako v antifóne „všemocné slovo“. Pretože to bude slovo lásky a láska je všemocná.   

S touto nádejou pred nami Vám prajem pokoj a radosť.

Váš brat David tu: