Dnes je 12.07.2020    meniny má: Nina Prihlásiť
title teoforum
Verzia pre tlač VERZIA PRE TLAČ

Vianočný pozdrav Antonia Srholca

23.12.2011 12:12:50
Vianoce 2011

Bez rorátov hrboľatou cestou trudnou putujeme, na míle vzdialení od jaslí. Unavené deti zeme spev anjelov nečujeme, aj pastierov sme prepásli. Jediné, čo sa ligoce, reklama, čo hlási Vianoce. V pozadí je zlaté teľa. Nakupujte. Kúpte veľa. Ak sú Vianoce o živote, my nedokážeme žiť v psote, /ako Ježiš a Mária/. Dieťa je riskantná investícia. Nemôžeme si to dovoliť. Chceme žiť. Zbohatli sme a odvtedy už nespievame koledy. Čas radosti veselosti svetu nastal nyni. Ježiška aj s jasličkami ukradli nám kmíni. Herodes ako pes vraždil deti na ulici. Dnes to robia sterílne, servílne v každej druhej nemocnici. Santaklaus je bohatší. Ježiško naňho nestačí. Najväčšie dary pohodlia dá tým, čo sa nemodlia. Ak si zdravý, na pozdravy nemáš času dneska, ako mýto vybaví to jedna esemeska. Hostina bez vína, ideme na vodu. Veľký Brat ako kat berie dnám slobodu. Pod ťarchou darov srdce je chladné, len láska život preteplí. Človek si na dne znavený sadne a : „To Božie nám vysvetli!.“

Duríte ma, píš, len píš, čo robíš? Nič. Svoje sny a svoju vieru vkladám do slov, do éteru, v nádeji som stále s Vami. Chránim si česť, svoju tvár. Nikdy spiatky, moje hliadky, príde jar, príde jar. Všetko sa zmení, hejveru. Pripravte štedrú večeru. Gesto známe, chlieb sa láme , spomenieme si na vieru. Jak ten čas letí. My, ako deti sme predsa jasne vedeli, že tí, čo nás mali, sa obetovali, to boli naši anjeli.

Tichá noc vianočná, liturgia polnočná, komunita ita, ita, nálada je sviatočná. Jedinečná atmosféra. Nové príde, staré zmiera, zjednocuje iba viera, Boh prichádza v ľudskej tiesni, nikto nespí, nikto nesní. Nájdeme sa v novej piesni.

Chcel som sa s Vami podeliť so svojim smútkom nad stratou možno aj bohumilej tradície. Ale aj so svojou radosťou a nádejou, lebo už vidím, ako sa rodia tradície nové.

S vianočným pozdravom. Anton Srholec

Čítanie v júni - prvé

Autor: Pavol Tomašovič; 5.6.2020.

O sviniaroch / Hoffmannove poviedky v opere SND

Autor: Timotej Masár SJ

La Gioconda v historickej budove SND

Autor: Timo Masár. Slovo do ticha, 2.10.2018.

Obraz ukrižovaného Krista

Rozmýšľanie o niekoľkých zobrazeniach Ježišovho ukrižovania, možnosti a zmysel
Autor: L. Čarný

Židovka

Autor: Timotej Masár SJ; Slovo do ticha, Bratislava 8. 4. 2017.

Do nového roka

Autor: Pavol Tomašovič

František povzbudil Slovákov k odvahe

Autor: Timo Masár SJ; Slovo do ticha, Zürich, 22.1.2015.

Ouvertúra k Mozartovej „Čarovnej flaute“

Autor: Timo Masár SJ; Slovo do ticha, Zürich, 10.12.2014.

Rozlúčka s Igorom

Autor: Karol Moravčík

99. Katholikentag - Regensburg 2014

Autor: Ivan Vojtaššák
1 | 2 | 3
e-mail: info@teoforum.sk © 2004 - 2012 Teologické fórum | Design Q7