Dnes je 24.05.2024    meniny má: Ela Prihlásiť
title teoforum

MOJA EURÓPA

MOJA EURÓPA Luxembursko

Luxembursko

Verzia pre tlač VERZIA PRE TLAČ

Veľká Noc 2012

31.3.2012 03:03:34
Veľkonočný pozdrav Antonia Srholca
Mal som taký zvláštny sen. Blížil som sa so skupinkou ľudí k veľkej budove. Dačo ako chrám, alebo ako centrálny úrad. Veľa schodov. Naraz nás predišlo obrovské nákladné auto a pred našimi zrakmi do cesty pred budovu vyklopilo náklad hliny a kamenia. A zmizlo. Dolná polovica schodov bola zasypaná po celej šírke. Čudoval som sa, že ľuďom to ani veľmi neprekážalo a namáhavo sa štverali cez prekážky do budovy na akúsi slávnosť. Mne to pripadalo nemožné. Rozhodol som sa to zmeniť. V tej chvíli sa mi zjavila technika mojich mladých rokov, fúrik a veľká lopata, akou som v bani nakladal uhlie. Začal som odvážať kamenie a robiť dačo ako priesmyk cez veľký násyp priamo do budovy. Bolo mi smutno, ako to bolo ľuďom ľahostajné a po obidvoch stranách sa napriek nezmyselnej prekážke za každú cenu usilovali dostať sa na slávnosť. Uprostred práce, telo ako z olova, spotený som sa posadil na naložený fúrik a som sa prebudil.

Svoj veľkonočný pozdrav posielam hlavne Vám, ktorým sa aj na jar krátia dni, ktorí sa zodierate, namáhate, boríte s chorobami, s prekážkami a ste v tom sami. Vám, čo trasujete cestu do krajiny, o ktorej sa vám zdá, že do nej nevstúpite. Vám, čo zmierujete, odpúšťate, neúnavne hľadáte cesty k ľuďom. Odstraňujete zranenia, delíte sa aj s tým, čo by ste mohli použiť sami. Čo v láske aspoň fúkate na rany a trpezlivo nesiete bremeno svoje a súcitne aj starosti svojich blížnych. Vám, čo ste chorí, smutní, neúspešní, odmietnutí, čo rátate len svoje rany a straty. Vám, čo ste uprostred veľkej depresie a krízy nestratili nádej.

Ježiš to ku koncu prežíval podobne. Prehral vo voľbách. Aj verní priatelia ho opustili. Svoj hlas dali Barabášovi a skončil ako vieme. Napriek tomu nás najviac obdaroval. Poznaním, že aj nepochopiteľne tragický a bolestný príbeh môže mať zmysel, nádejné vyústenie, budúcnosť a stať sa darom pre tých, čo prídu po nás. Nech je mier v tejto krajine.
Želám Vám peknú Veľkú Noc.Veľkonočný pozdrav si môžete stiahnuť aj v originálnej grafike vo formáte pdf:

Médiosféra a boj o pozornosť

Autor: Karol Moravčík, Beseda TF FK, 9. 4. 2024. Referát o texte: Médiosféra – rámovanie boja o pozornosť, in: Václav Bělohradský, Čas pléthokracie, 65. pole, Praha 2021.

Voľby a ich kontext

Autor: Pavol Tomašovič; rozhovor pre My Trnava, 30. 9. 2023: mytrnava.sme.sk

"Prevrátená" demokracia

Autor: Karol Morvačík; Beseda TF FK, 19. 9. 2023.

Postrehy k rozhovoru Václava Bělohradského

Autorka: Zuzana Vargová; Beseda TF FK, 19. 9. 2023.

K textu Václava Bělohradského: „Žijeme v prevrátenej demokracii“.

Autor: Ivan Šimko; Beseda TF FK, 19. 9. 2023.

Nepodľahnúť únave

Autor: Pavol Tomašovič; napísane pre NzR júl/2023.

Nesamozrejmosť

Autor: Pavol Tomašovič, napísané pre NzR 10/22, Trnava, december 2022.

Vianočné inšpirácie

Autor: Pavol Tomašovič, 24.12.2021.

Povedať „nie“ ekonomike vyraďovania

Autor: Pavol Tomašovič, príspevok do Besedy TF FK o pápežovi Františkovi a kapitalizme; 9. 3. 2021.

František proti ľahostajnosti

Autor: Ivan Šimko, príspevok do Besedy TF FK o pápežovi Františkovi a kapitalizme; 9. 3. 2021.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7
e-mail: info@teoforum.sk © 2004 - 2012 Teologické fórum | Design Q7