Dnes je 05.08.2020    meniny má: Hortenzia Prihlásiť
title teoforum
Verzia pre tlač VERZIA PRE TLAČ

Zápas o dedičstvo II. vatikánskeho koncilu

Informácie od nemeckých katolíkov o aktuálnych udalostiach v cirkvi.

Oslobodenie štyroch biskupov patriacich ku schizmatickému hnutiu "Piusbruderschaft" spod exkomunikácie, ktoré dňa 24. januára 2009 ohlásil pápež Benedikt XVI. bez toho, aby toto bratstvo odvolalo svoje mylné postoje, vzbudilo veľkú pozornosť. Svetové médiá si všimli zvlášť spochybňovanie holokaustu jedným z dotyčných biskupov. Katolícka verejnosť však za celou kauzou vidí vážnejší problém - že ide o ďalšie gesto, ktorým sa spochybňuje II. vatikánsky koncil a že sa tak "loď cirkvi" vážne nakláňa na pravobok, teda na stranu arcikonzervatívcov, fundamentalistov a tradicionalistov. Na Slovensku medzi katolíkmi debata o týchto problémoch temer neprebieha. Priatelia z Nemecka nám poslali bližšie informácie.

Upozorňujeme na petíciu katolíkov (vo viacerých jazykoch, aj česky), ktorí žiadajú plné uznanie II. vatikánskeho koncilu a na mimoriadne závažný text prof. P. Hünermanna, čestného prezidenta Európskej spoločnosti pre katolícku teológiu, z Herder Korrespondenz. Je to vecná a hlboká analýza krízy, do ktorej sa cirkev dostala. Prof. Hünermann text predniesol 9. 2. 2009 v Tübingene, vydavateľstvo Herder-Verlag ho dovolilo prevziať na internetovú stránku www.wir-sind-kirche.de 

Text petície: www.petition-vaticanum2.org

Text prof. Hünermanna: www.wir-sind-kirche.de/files/876_HK_63_2009_03_Ss_119ff.pdf


Liturgia - Karol Moravčík

Sväté omše a iné bohoslužby.

Rozhovor s Josefom Hegglinom

Podnetný rozhovor so švajčiarskym kňazom pôsobiacim na Slovensku tu:

Piatkový kultúrny večer

Dňa 24. júla 2020 o 18.00 v Sankt Vitus Kaffee v Bratislave-Rusovciach. Organizátori: TF FK, Vydavateľstvo Petrus a Farnosť Rusovce.

Súčasťou podujatia je:
Vernisáž výstavy obrazov: Robert Bielik a Alexander Németh. Prezentácia knhy Amoris laetitia podľa vôle a úmyslov pápeža Františka: Róbert Bezák, Karol Moravčík, Jaroslav Rindoš. Hudba: Pavol Varga. Ukážka kníh Vyd. Petrus. Občerstvenie z ponuky kaviarne.

Otvorenie zrekonštruovaného Kostola Sv. Víta

Rusovce, 26. júna 2020 o 17.00.

2% z dane pre TF FK v roku 2020

Príspevok zo zaplatenej dane možno poukázať do konca mesiaca júna.

Diskusia v rozhlase - Ján Pavol II.

Dňa 23.5.2020 Rádio Slovensko vysielalo o 20.05 reláciu Sobotné reflexie. Reláciu viedol Vincent Štofaník. Diskutovali teológ a kňaz K. Moravčík a bývalý politik a kresťanský disident F. Mikloško. Záznam nájdeme tu:

Kresťania v čase pandémie

Rozhovory s kňazmi a kazateľmi viacerých kresťanských cirkví pre internetový magazín JÁDU pripravil: Daniek Ryba, apríl 2020. Text v slovenčine: http://www.goethe.de/ins/cz/prj/jug/the/cor/cs16768286.htm

Odchádzanie

Autor: K. Lovaš, slovenský premonštrátsky kňaz, pôsobí v ČR, kláštor Želiv, novinár a vysoškolský pedagóg. V aktuálnom príspevku píše (nielen) o M. Kuffovi. Uverejnené 11.2.2020 na: https://www.facebook.com/karol.lovas

Kresťania proti nenávisti

Predvolebná iniciatíva kresťanov, ktorí varujú pred šírením nenávisti v spoločnosti. Text a možnosť podpory tu:

Diskusia v rozhlase o ľudskej dôstojnosti

Dňa 15.1.2020 Rádio Devín vysielalo o 20.00 reláciu Symposion. Reláciu pripravila M. Michalková. Diskutovali teológ K. Moravčík a sociológ M. Tížik. Záznam nájdeme tu.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14
e-mail: info@teoforum.sk © 2004 - 2012 Teologické fórum | Design Q7