Dnes je 24.05.2024    meniny má: Ela Prihlásiť
title teoforum

MOJA EURÓPA

MOJA EURÓPA Lotyšsko

Lotyšsko

Verzia pre tlač VERZIA PRE TLAČ

Deň modlitieb za zmierenie a budúcnosť Európy

Dňa 20. septembra 2008 usporiada Výbor katolíckych biskupských konferencií Európy (COMECE) deň modlitieb a úvah na tému zmierenia v meste Kranenburg na nemecko-holandských hraniciach. Pozvánka je určená pre zamestnancov inštitúcií EÚ, ako aj všetkým, ktorým záleží na budúcnosti Európy.
A day of prayer and reflection 
on 20 September 2008 in Kranenburg
Looking beyond 
  
What it is about:
You work for or with the European institutions? European Business or Politics are on your work agenda? Yet in your daily life you hardly find the time to think about the other dimensions of Europe? Whatever your belief or traditions, Kranenburg is the very place to fill this gap.
 
Therefore we should like to invite you to a day of reflection and prayer on the theme of reconciliation on Saturday, 20 September. Following on the Taizé day with Brother Alois in January 2007, we wish to offer another occasion to live and share the spiritual dimension of our European engagement.

Starting with morning prayer at 8.15am in the Chapel of Resurrection, Rue van Maerlant (for those who wish), we shall go by bus at 9.00am from there to Kranenburg, a German sanctuary at the Dutch-German border. We will return to Brussels at 10.30 pm. This year, the pilgrimage to the Cross in Kranenburg is seven hundred years old. Kranenburg is close to the ‘Reichswald’, an important battle field during the final days of the Second World War (www.wallfahrt-kranenburg.de).

The Kranenburg sanctuary is a place to remember Europe’s often conflict-ridden and murderous past. It invites us to acknowledge the reality of the Cross in our own life as well as in Europe’s past and present. It stresses the importance of being attentive to all threats to human dignity. In the light of Christian hope Kranenburg is an invitation to look beyond the Cross and to experience love and reconciliation as the ultimate truth. For these reasons we decided to go to Kranenburg and to invite you to join us.

The day’s programme  

8.15 Opening - Morning Prayer at the Chapel of Resurrection (voluntary)
9.00 Departure from Brussels
11.30 Arrival at Kranenburg
12.00 Witnessing cross and reconciliation in Europe 
Dr. Piotr Cywinski, the director of the Auschwitz museum, will speak to us about the singular datum of the Shoah in European history and witness about his hopes for Europe.
Mrs Desney Cromie from Belfast will give us a report on her personal efforts to come to terms with the Northern Irish troubles and to concretely work for reconciliation.
13.00 Pique-nique
14.00 A Brother of Taizé will be with us. He will speak about Taizé, this unique place of reconciliation in Europe in Burgundy/France and invite us to a time of personal reflection and a moment of silence. 
15.30 Exchange in small groups
17.00 Coffee break
18.00 Vespers
19.00 Free time with the possibility to continue prayers
19.30 Departure for Brussels

Practical information
Please bring a lunch with you. We will ask for a participation of 15, - Euros for the bus transfer. A booklet with hymns and texts will be provided. Come with your musical instruments. English will be our common language for the day. 
Please send your inscription by 15.09.2008 via mail to kranenburg@comece.org  

In the name of the organising team: 

Stefan Lunte
COMECE

Liturgia - Karol Moravčík

Sväté omše a iné bohoslužby.

2% z dane pre TF FK v roku 2024

Príspevok zo zaplatenej dane možno poukázať podľa okolností do konca mesiaca marca alebo apríla. Informácie a tlačivá na poukázanie 2% z dane sú na stránke: www.rozhodni.sk

Pre poukazovateľov dane sú podmienky a časové termíny zvlášť tu: http://rozhodni.sk/poukazatel/

Slovensko a katolícka cirkev

Salve - revue pro teologii a duchovní život je časopis českej dominikánskej provincie. Vychádza 4x v roku. Číslo 4/2023 je venované katolíckej cirkvi na Slovensku.

Súhrnná správa zo synody o synodalite

Text záverečnej správy z 1. časti XVI. riadneho zhromaždenia synody biskupov (4.10.-29.10.2023) je preložený do slovenčiny. Celý text nájdeme na stránke synoda.sk/materiály: www.synoda.sk

Žijeme v prevrátenej demokracii

Autor: Daniel Kaiser. Rozhovor s Václavom Bělohradským, 3. 9. 2023. 
Uverejnené: https://standard.sk/426523/zijeme-v-prevratenej-demokracii-zapadnu-spolocnost-treba-oslobodit-od-tyranie-rastovej-ekonomiky-a-zelenu-pravdu-od-bludov

2% z dane pre TF FK v roku 2023

Príspevok zo zaplatenej dane možno poukázať podľa okolností do konca mesiaca marca alebo apríla. Informácie a tlačivá na poukázanie 2% z dane sú na stránke: www.rozhodni.sk

Pre poukazovateľov dane sú podmienky a časové termíny zvlášť tu: http://rozhodni.sk/poukazatel/

Modlitba za pápeža Františka

Dňa 13. marca 2023 z príležitosti 10. výročia zvolenia pápeža Františka koná sa na jeho podporu celosvetová modlitba.

J. Ratzinger - Benedikt XVI. medzi mýtom a realitou

Autor: Tomáš Petráček, 6.1.2023.

Relácia na RTVS - Pápež a vojna

Do kríža - polemická relácia, ktorá hľadá odpovede na závažné spoločenské, politické, kultúrne a náboženské otázky. Vedie: Jaroslav Daniška. Účastníci: Marek Maďarič, Karol Moravčík, Daniel Pastirčák.

Púť do Marianky

5. 6. 2022, organizuje OZ Samaritán.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17
e-mail: info@teoforum.sk © 2004 - 2012 Teologické fórum | Design Q7