Na našu besedu ponúka Pavol Tomašovič reflexiu nad knihou Terezy Matějčkovej Bůh je mrtev. Nic neni dovoleno. Vo svojom referáte sa nechal inšpirovať touto knihou i ďalšími literárnymi dielami, ktoré mapujú rozpad predpokladov slobody a dorozumenia v spoločnosti.
T. Matějčková a ďalší myslitelia sa kriticky vyrovnávajú s konceptom osvietenstva, ktoré donedávna platilo za nespochybniteľný základ modernej spoločnosti a všímajú si aktuálne prebiehajúci myšlienkový obrat od slobody k ideológiám, od rozumu k emóciám, od postmoderny k transmoderne. T. Matějčková je česká filozofka a publicistka, ktorá sa hlási k plodnej tradícii tých mysliteľov, čo nechápu filozofiu len ako akademickú disciplínu, ale cielene vstupujú do verejného priestoru a snažia sa ho ovplyvňovať. O T. Matějčkovej si možno pozrieť informácie napr. tu: https://cs.wikipedia.org/wiki/Tereza_Mat%C4%9Bj%C4%8Dkov%C3%A1
Istým spôsobom táto téma súvisí s podnetmi pápeža Františka na hľadanie nádeje v súčasnom otrasenom svete. (1. marca sa začala na Slovensku predávať autobiografia pápeža Františka pod názvom Nádej. Vyd. Ikar.)
Jeden z našich spolupracovníkov, RNDr. Ivan Ružek, PhD., sa nedávno vrátil z pracovnej cesty do Južnej Ameriky, a tak využívame príležitosť, aby nám sprostredkoval svoje dojmy a skúsenosti. Pôsobí na Katedre fyzickej geografie a geoinformatiky, na Prír. fakulte UK v Bratislave, a Latinskú Ameriku navštívil už viackrát. Na svojich cestách si všíma prírodu, spoločnosť i formy náboženského života. Slovom a obrazom nám predstaví niektoré prírodné a spoločenské javy v krajinách Latinskej Ameriky. Osobitne sú pre nás cenné jeho skúsenosti s pôsobením katolíckej cirkvi, ako aj jeho pohľad na množstvo novších náboženských skupín, ktoré získavajú čoraz väčší vplyv.
Jeho referát doplníme premietnutím úryvku z dokumentárneho filmu od Hansa Künga, ktorý začína práve pohľadom na kresťanstvo v Latinskej Amerike. Tému na základe odborných textov venujúcich sa cirkvi v tejto časti sveta rozvinie svojím referátom Tomáš Jendruch.